Katalogi

Katalogi

Katalogi

Termin katalogi odnosi się do zbiorów adresów internetowych. Jest to zestawienie rozmaitych stron, które są moderowane bezpośrednio przez człowieka. Tym właśnie ten rodzaj elementu w sieci różni się w zasadniczy sposób od wyszukiwarki internetowej. Kolejny aspekt, na jaki warto zwrócić uwagę to to, że katalogi są podzielone praktycznie zawsze w jakiś tematyczny sposób, a zatem jest to plus korzystania z nich.porównanie ofert oc Można mówić o podziale na tyle przejrzystym, że użytkownik ma sposobność błyskawicznego odnalezienia tego, czego poszukuje. To jest także dobry sposób na uporządkowanie treści oraz wprowadzenie w sieci ładu.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że z perspektywy katalogi a wyszukiwarka internetowa także jest wyrazista różnica. Otóż katalogi z założenia mają być taką formą, która jest tworzona wyłącznie przez człowieka. Ma to polegać na dosłownym zgłaszaniu danych stron do wybranych typów katalogów. Jeżeli chodzi natomiast o administrowanie takowych katalogów to zajmują się tym wprawieni w tej dziedzinie redaktorzy. Jest to bardzo istotne, że to właśnie człowiek przyporządkowuje strony do katalogu, bowiem wtedy nie ma mowy o misz-maszu wprowadzanym na przykład przez roboty.

Zanim konkretny adres znajdzie się w określonym typie bazy, niezbędne jest najpierw jego właściwe zaopiniowanie. Tym zaopiniowaniem przejrzeniem treści strony nim trafi do katalogu a także ustaleniem do jakiej podkategorii katalogu natrafiać zajmują się właśnie wyżej wymienieni redaktorzy. To przez nich strona zostaje bezpośrednio wrzucona do konkretnego katalogu. Jeszcze inna sprawa to to, że równie modne i chętnie wybierane przez użytkowników sieci wyszukiwarki bazują na pracy nie ludzkiej, zaś specjalnych robotów – programów skanujących strony. W związku z tym mowa w tym przypadku o pojęciu robotów sieciowych. Niekiedy pojawia się też charakterystyczny termin „pająk”.

Katalogi

Wzięło się to z języka angielskiego a więc od określenia robots czy też spiders oraz crawlers. W takowych programach i specjalistycznych internetowych narzędzia generalnie zbierane są określone wyrazy, całe frazy jakie wynikają z treści stron sieciowych. To, w jaki sposób kiedyś były katalogi i jakie są teraz uzależnione jest od wiecznie zmieniającego się Internetu.

Warto mieć na względzie fakt, że kiedyś były to miejsca, w jakich był podział na specyficzne podkategorie a w nich znajdowały się odsyłacze do poprawnych adresów stron www. Miał to być podział na dobre strony, a zatem takie, które cechuje dana, przypisana tematycznie kategoria. Teraz, wraz z biegiem czasu, Internet uległ ogromnemu rozwojowi, więc ilość dostępnych stron www jest po prostu gigantyczna. To są miliardy stron, a indeks ich bezustannie rośnie. Coraz ciężej jest zatem ten typ treści w jakiś schematyczny, uporządkowany sposób pogrupować. Dlatego tez katalogi są w tym przypadku niesamowicie cenne. Ogólnie panuje jednakże przekonanie, że użyteczność i praktyczność katalogów stron internetowych na przestrzeni czasu znacząco spada. Nie mają one już takiej funkcji, jak to przypisywano im niegdyś.

Tym bardziej zaczęły tracić na swej pierwotnej funkcji, że pojawiło się pozycjonowanie. I tak warto pamiętać czym w ogóle owe pozycjonowanie jest. Jest to SEO czyli search engine optimalizaion, a więc takie specjalistyczne zabiegi, które w konsekwencji mają prowadzić przede wszystkim do wysunięcia pozycji danej strony w wynikach wyszukiwarki sieciowej. Katalogi tym samym są do seo niesamowicie przydatne i bardzo potrzebne.

Warto również wspomnieć, że istnieją ściśle określone zasady umiejscawiania stron. W katalogach, jakie dostępne są w Internecie jest swego rodzaju „regulamin” dodawania. Każdy z pojedynczych katalogów cechuje się rozmaitymi zasadami umieszczania tychże katalogów. Oczywiście taki system wiąże ze sobą zarówno liczbę plusy, jak i sporo minusów. Ogólnie rzecz biorąc za korzyść rozumie się zwłaszcza rzetelna ocenę stron www bowiem dokonuje tego człowiek swoją własną pracą, a zatem mowa tu o obiektywnej i rzeczowej analizie przez redaktorów. Jest to nie tylko większe prawdopodobieństwo precyzyjnego uporządkowania, co także sposób na znaczące podniesienie wartości danego katalogu, który nie jest zbiorem przypadkowych treści. Kolejny aspekt to zwiększenie znaczenia katalogu, bowiem jeżeli jakaś strona jest obsługiwana bezpośrednio przez człowieka i dostaną się do niej dane adresy można wnioskować, że adresy te są wysokiej jakości.

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często z wielorakich powodów – lenistwa, natłoku pracy, nieuwagi, braku dokładności – nawet efekty teoretycznie ludzkiej pracy nie są na tyle rzetelne, żeby mieć pełne przekonanie co do jakości katalogu. Nie da się ukryć, że praca redaktora od dodawania takowych stron do katalogów jest pracą mechaniczną a sam proces dodawania tychże wpisów jest szybki, a zatem czasami może zdarzyć się, że leci co popadnie i wszystko nagle trafia do poszczególnych kategorii katalogowych. To jest duży minus, który sprawia, że Internet staje się nieuporządkowany.

Artykuł dzięki: rankingac.com.pl