Nagroda Korak

Komiksowa postać Batman

Słyszałeś kiedykolwiek o kultowej nagrodzie Korak? Czy wiesz w jakiej kategorii, za co oraz komu była ona niegdyś przyznawna? Jeszcze parę lat temu można było takowe specyficzne wyróżnienie zdobyć na jednym z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć o charakterze komiksowym.
W grę wchodzi tu impreza znana jako Interkomix. Ten rodzaj spektakularnego eventu był systematycznie, cyklicznie organizowany od samego początku roku 2001 i aż do końca 2007 roku. Na chwilę obecną charakterystycznych spotkań przygotowywanych w klubie Regeneracja mieszczącym się przy warszawskiej Puławskiej już nie ma. Niemniej jednak echem odbiła się ta impreza na tyle, że zagorzali miłośnicy oraz twórcy i wydawcy komiksów na pewno nadal o niej pamiętają. Interkomix jednak był stricte powiązany z tytułem niniejszego artykułu, nauka flamandzkiego to jest ze specyficzną nagrodą zwaną Korakami. Co to było i za co Koraka można było otrzymać? Otóż wydzielono kilka charakterystycznych kategorii w jakich to wyróżnienie regularnie wręczano, przy każdorazowo organizowanej edycji omawianego przedsięwzięcia.

W grę wchodziła na przykład taka kategoria jak Najlepszy Krajowy Scenarzysta Komiksowy, Najlepszy Krajowy Album Komiksowy, Najlepszy Album Zagraniczny Wydany w Polsce, Najlepszy Krajowy Rysownik Komiksowy, czy też tak zwany Korak Honorowy. Oczywiście, jak to zwykle w tego rodzaju konkursach- wybierano najlepszych z danej kategorii i to im wręczano zaszczytne wyróżnienia zwane tytułowymi Korakami. Sama gala wręczania nagród miała zawsze miejsce w sali kinowej Filmoteki Polskiej, która także mieściła się przy ulicy Puławskiej.