Kolektyw i jego wydźwięk

Postacie z komiksu - Superman, Hulk, Spiderman

Czy wiesz, czym był – jest – kultowy wręcz magazyn zwany Kolektywem? A może kiedyś miałeś okazję go czytać? Na czym polega tego rodzaju struktura wydawnicza? Dowiesz się po lekturze naszego wirtualnego poradnika poświęconego komiksom ogólnie ale charakteryzowanym na przykładzie jednego z najbardziej spektakularnych w sukcesach tytułu zwanego tytułowym Kolektywem.
Magazyn tworzony przez grupę pod pseudonimem netKolektyw, tworzyła grupka znajomych, którzy zanim wpadli na genialny pomysł współtworzenia Kolektywu, zdecydowali się na to, ażeby wypuścić na rynek sieciowy mnóstwo dymkowych historyjek internetowych. Te zyskały uznanie miłośników i zagorzałych fanów komiksu, dlatego też z czasem postanowili zrobić krok do przodu i wychodząc w czasie w zapotrzebowanie swych fanów, dwa razy do roku postanowili przygotowywać magazyn zwany Kolektywem. Siebie natomiast nazwali netKolektyw. Publikacja miała miejsce ile ubezpieczenie samochodu w zawsze dwa razy do roku i odbywało się to z reguły w okresie organizowania dwóch najbardziej znaczących polskich przedsięwzięć komiksowych, jakimi były Festiwal Komiksowa Warszawa oraz Warszawskie Spotkania Komiksowe. Pierwsza z imprez komiksowych organizowana jest od 2010 roku, podczas gdy Spotkania Komiksowe zostały zainaugurowane w roku 2009.

Dolna Półka – wydawnictwo wypuszczające Kolektyw działało w ścisłej współpracy z naczelnym redaktorem komiksu, czyli Bartkiem Biedrzyckim. Magazyn ujrzał światło dzienne także na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier, który natomiast organizowany był i jest zawsze w Łodzi. Począwszy od momentu wydania trzeciego numeru Kolektywu, wszystkie następne publikacje tego magazynu odznaczały się tematyka przewodnią, która im towarzyszyła.